خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

در باره علوم انسانی

  آشوری: دادباوری

  Theodicy واژه‌ای ترکيب شده از دو پاره‌ی يونانیِ Theos و Dike (خدا و عدالت) نخست بار، در سال 1710 در رساله‌ی عدل الاهی؛ درباره‌ی خير بودنِ خداوند، آزادی بشر و منشأ شر نوشته‌ی گوتفريد ويلهلم لايب‌نيتس (Gottfried Wilhelm Leibniz 1646-1716) آمده است. اين اصطلاح به يکی از مسائلِ بنيادی الاهيات و فلسفه و سپس فلسفه‌ی سياسی اشاره دارد.
  عدل الاهی، از مسائل مهمِ کلام اسلامی نيز هست و سه مکتب اشاعره، معتزله و شيعه، به ويژه، درباره‌ی آن ديدگاهِ متفاوتی دارند. اصطلاح عدل الاهی در سنتِ کلامی فارسی و عربی جاافتاده است. از اين رو، برگردان Theodicy به «دادباوری» نه تنها به پاره‌های شکل‌دهنده‌ی اين واژه بی‌اعتناست، که حتا معنای واقعی آن را که بر نظريه‌های برآمده درباره‌ی عدل الاهی اشاره دارد، نمی‌رساند.
  بعدها در برابر واژه‌ی Theodicy و بر همان قرار، واژه‌ی Homodicy برساخته شد. Homodicy يا عدل انسانی به دو معنای متفاوت به کار رفته است: يکی کافرانه و ديگری مومنانه - يکی در معنای ولتری-نيچه‌ای که مسأله عدالت خداوند را از بُن به پرسش می‌گيرد و سرانجام آن را بی‌معنا می‌يابد؛ و ديگری در معنايی که می‌کوشد عدل خداوند را از ترديدها و ابهام‌های گرداگردش برهاند. در معنای دوم، Theodicy داوری ما درباره‌ی عدل خداوند است؛ در حالی که ما، در مقام آدميان، توانايی و شايسته‌گی داوری درباره‌ی عادل بودن يا نبودنِ خدا را نداريم. در نتيجه، پرسش Theodicy بايد به Homodicy بدل شود؛ يعنی داوری خداوند درباره‌ی ما به جای داوری ما درباره‌ی خداوند. برای آگاهی از معنای دوم Homodicy به اين مقاله بنگريد.
  درباره‌ی Theodicy کتاب و مقاله به زبان‌های فرنگی بی‌کران است. در زبان فارسی، برای آگاهی از مسأله‌ی عدل الاهی از نظر لايب‌نيتس و نقدها بر آن، از جمله، به کتاب زير بنگريد:
  کاسيرر، ارنست، فلسفه‌ی روشن‌گری، ترجمه يدالله موقن، (ويرايش جديد)، انتشارات نيلوفر، تهران، 1383 به ويژه فصل‌های يکم و چهارم. 
    
  برای آگاهی از مسأله‌ی عدل الاهی از نظر شيعه، به کتاب عدل الاهی از متکلم معاصر ايرانی، مرتضی مطهری، بنگريد:
  مطهری، مرتضی، مجموعه آثار، جلد يکم، چاپ يازدهم، انتشارات صدرا،  تهران، 1381


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : درباره‌ی ,theodicy ,خداوند ,الاهی ,معنای ,داوری ,برای آگاهی ,
  در باره علوم انسانی

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر